„Здравље бубрега за све и свуда – од превенције до детекције”

Светски дан бубрега обележава се на иницијативу Међународног друштва за нефрологију и Интернационалног удружења Фондација за бубрег у више од 100 земаља широм света. Циљ је подизање свести о важности бубрега, органа који има кључну улогу у одржавању живота и упознавање јавности да су болести бубрега честе, опасне и излечиве.



Слоган овогодишњег Светског дана бубрега „ Здравље бубрега за све и свуда – од превенције до детекције ” има за циљ да истакне чињеницу да повећања знања и свесности о факторима ризика за настанак болести бубрега као и промоција здравих стилова живота која укључује пре свега правилну исхрану и физичку активност, могу у значајној мери да помогну у спречавању настанка ових болести.



Процењује се да 850 милиона људи широм света болује од болести бубрега
dom zdravlja 14 novembar secerna bolest borba Gornji Milanovac


Главна функција бубрега је излучивање токсичних продуката метаболизма и вишка течности из организма. Болести бубрега чине велику групу обољења различитог узрока, тока, клиничке слике и прогнозе. Ова обољења најчешће су изазвана инфекцијама, метаболичким поремећајима, токсинима и другим узроцима, а манифестују се као упале бубрега (гломерулонефритис, пијелонефритис, нефротски синдром) и акутна, односно хронична смањена функција бубрега (бубрежна инсуфицијенција).



Акутне болести бубрега погађају више од 13 милиона људи широм света, а 85% ових случајева се јавља у земљама са малим и средњим бруто националним дохотком.



Хроничне болести бубрега су узрок најмање 2,4 милиона смртних случајева годишње и тренутно су на шестом месту узрочника смрти.



У стадијуму терминалне бубрежне инсуфицијенције (отказивања функције бубрега) спроводи се дијализа или се трансплантира бубрег.



Упркос растућем оптерећењу бубрежним болестима широм света, неједнакости у доступној здравственој заштити су и даље присутне. Настанак акутних и хроничних болести бубрега повезан је и са социјалним условима у којима људи живе и раде, укључујући и сиромаштво, родну дискриминацију, недостатак образовања, професионалне ризике и загађење.



Гојазност је потенцијални фактор ризика за развој болести бубрега. Наиме, гојазност повећава ризик за развој главних фактора ризика хроничне бубрежне инсуфицијенције, као што су шећерна болест типа 2 и повишен крвни притисак. Такође, гојазност сама по себи доводи до развоја хроничне бубрежне инсуфицијенције, као и терминалне бубрежне инсуфицијенције из разлога што код гојазних особа бубрези раде више и филтрирају већу количину крви него што је нормално како би одговорили на повећане метаболичке захтеве. Подаци из литературе говоре да гојазне особе имају два до седам пута већу шансу за развој терминалне бубрежне инсуфицијенције у односу на особе нормалне телесне масе, као и да се напади акутног оштећења бубрега чешће јављају код гојазних особа. Смањење телесне масе може у значајној мери успорити прогресију хроничне бубрежне инсуфицијенције.



Мере превенције за здраве особе:



1. Будите у доброј кондицији и физички активни


2. Водите рачуна о исхрани

3. Одржавајте нормалну телесну тежину

4. Престаните да пушите

5. Будите опрезни са лековима који се добијају без рецепта

6. Пијте пуно воде

7. Контролишите стање ваших бубрега барем једном годишње

Проверите свој ризик за болести бубрега:



• Имате ли повишени крвни притисак?

• Имате ли шећерну болест?

• Имате ли прекомерну телесну тежину?

• Имате ли више од 65 година?

• Да ли је било болести бубрега у вашој породици?

• Да ли сте малокрвни?

Ако имате један или више потврдних одговора, јавите се изабраном лекару.



dom zdravlja 14 novembar secerna bolest borba Gornji Milanovac



др Гордана Ђевић

спец. социјалне медицине

Дом здравља Горњи Милановац


поделите!

пратите нас!