У циљу спречавања настанка болести зависности младима је наглашена важност потребе да још у периоду ране адолесценције оформе исправан став према различитим видовима зависности, заснован на информацијама о штетности адиктивног понашања.
Предавањем су обухваћене све врсте хемијских (наркоманија, алкохолизам, таблетоманија, никотинска и кофеинска зависност, зависност од угљених хидрата), али и нехемијских, понашајних зависности, које су у савременом свету све више у порасту (зависност од интернета, коцкања, куповине), са посебним освртом на зависност младих од друштвених мрежа, нарочито ТикТок-а, као и играња видео-игрица.
Објашњена је веза између времена проведеног на интернету и менталног здравља, по којој искривљена слика стварности коју презентују друштвене мреже (дотеране фотографије, осмеси, забава) стварају утисак да су туђи животи савршени, да су други срећнији, а да са нама често „нешто није у реду“. Поред тога, лајкови, поруке, реакције других на садржаје које презентујемо изазивају хемијске реакције у деловима мозга задуженим за награђивање, чиме се подстиче лучење допамина, хормона среће (исто као код конзуимирања кокаина).
Наш мозак, дакле, добија награду и повезује активност на нету са позитивном емоцијом, привремено нас ослобађајући стреса, усамљености, незадовољства, па кад год следећи пут осетимо бес, незадовољство, тугу, депресију, осетимо и растућу потребу да се повежемо на нет. Тада знамо да смо на путу да оформимо зависност и изгубимо контролу у погледу времена проведеног на интернету.
Уз наведено, ми истовремено игноришемо стварне социјалне контакте и емоционалне везе са блиским људима, обавезе и друге активности које погодују здрављу, смањујемо концентрацију и посвећеност другим садржајима, занемарујемо циљеве, амбиције, хобије, па и личну хигијену и бригу о здрављу. Увид у те дугорочне ефекте преокупираности интернетом доноси додатно незадовољство, а олакшање опет тражимо и добијамо једино у виртуелном свету – и тако се вртимо у зачараном кругу зависности која управља и контролише наш живот.
Зато је болест зависности, било које лице да има, да ли лице хемијске или понашајне зависности, да ли била зависност од хероина, алкохола, таблета или била то у питању коцкарска, гејмерска или интернет зависност, увек болест и то болест која мења мозак, а не штетна навика, забава или хир младости.
Тим за промотивне активности Дома здравља Горњи Милановац, је у уторак 22.11.2022. и среду 23.11.2022. године, поводом месеца посвећености борби против свих видова зависности, обишао основну шрколу „Свети Сава“ и ученицима седмог и осмог разреда одржао предавање на тему „Болести зависности“.
Предавање на тему:
„Болести зависности“, одржала је Љубица Рашић, психолог Дома здравља Горњи Милановац.
Дом здравља Горњи Милановац се од срца захваљује основној школи „Свети Сава“, ученицима и љубазном особљу на изврсној сарадњи.
Стручна група за превентивне активности
Дом здравља Горњи Милановац
.